ДП ДП "Великокопанівське лісомисливське господарство"
ДП ДП "Великоолександрівське лісомисливське господарство"
ДП ДП "Голопристанське лісомисливське господарство"
ДП ДП "Скадовське досвідне лісомисливське господарство"

Щоб праця не зійшла нанівець

Насадження тополі, як правило, закладають в заплавних умовах, по берегах річок, а також на всіх вільних ділянках з достатньо родючими і свіжими ґрунтами.

Лісовпорядкування 1995 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення Великокопанівського лісництва перевело в категорію лісових земель і зарахувало в лісокультурний фонд.

Постало питання, які лісові культури створювати, за типовими технологічними картами, чи..? Враховуючи лісорослинні умови  - свіжий субір та свіжий сугрудок і залягання на приаренних територіях похованих родючих ґрунтів, лісничим Шапкою В.В. було прийнято рішення створити лісові культури тополі. Лісосадивний матеріал з власного розсадника. Саджанці тополі вирощувалися за технологією, яку впровадив колишній лісничий, заслужений лісівник України Гуляєв О.В.

030820162016

На фото лісничий Шапка В.В. на розсаднику, висадка живців в грунт.

201601

 

 

 

На фото однорічні саджанці тополі.

Після суцільної підготовки ґрунту, саджанці тополі висаджувалися в борозну за схемою 3 м х 2 м з розміщенням на 1 га до 1,7 тисяч саджанців. До змикання культур у покриті лісом землі проводили кратний механізований догляд в міжряддях, у перший рік вирощування ручний догляд в рядах.

Через чотири роки лісові культури відповідали нормативам оцінки якості при переведенні у вкриті лісовою рослинністю землі.

Впродовж десяти років було створено майже 70 га культур тополі, які зеленим щитом відокремлювали піщану арену лісництва. А в 2012 році стали на шляху лави вогню великої лісової пожежі.

В двадцятирічному віці за матеріалами таксації лісосік середній запас деревини на 1 га склав 231,5 м³ з щорічним приростом 11,6 м³ в рік, що вище в 3,9 рази приросту соснових насаджень. На окремих ділянках (свіжий сугрудок) 396,8 м³ на 1 га з щорічним приростом 19,8 м³ в рік.

Більшість деревних порід росте у висоту на весні або на початку літа лише кілька десятків днів, а тополя – з весни до осені понад 190 днів. Тополя швидкостигла, вік головної рубки від 30 до 35 років, а місцевий вид тополі, який виведений у Степовому філіалі УкрНДІЛГА  Д.П.Торопогрицьким – 20 років.

Сукупність факторів: ґрунтові та гідрологічні умови, спекотні літні місяці та відсутність тривалий час опадів привели до погіршення фізіологічного стану насадження, хвороб дерев, що стало причиною всихання вершин, відмирання скелетних гілок та в цілому окремих дерев.

201602

На фото. Всихання дерев тополі в насадженні.

Ослаблені дерева поражають ся стовбурною гниллю, заселяються шкідниками. Почастішало відпадання дерев, вітролом, що погіршує санітарний стан насадження і зменшує його продуктивність.

201603

На фото. Відшарування кори від враження хворобою.

201605

 

 

 

 

На фото. Виразки після зняття кори. Ураження   Стовбурна гниль. 

Враховуючи все це, було прийнято рішення провести обстеження насадження тополі комісією у відповідності до Санітарних правил в лісах України.

Спеціалісти обласного управління, державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Херсонлісозахист», лісгоспу та лісництва, за участю представника Великокопанівської сільської ради та помічника народного депутата Негоя Ф.Ф. провели обстеження насаджень тополі в кварталах27 та 28 Великокопанівського лісництва на площі 19,5 га.

В ході обстеження для визначення ураження дерев збудниками хвороб, були закладені модельні дерева, відібраний лісопатологічний матеріал з фото фіксацією проведеної роботи. За результатами роботи був складений акт обстеження.

Висновки комісії:

«Некрозні хвороби призвели до появи суховершинності, відмирання гілок та всихання дерев. Ослаблення дерев некрозними хворобами сприяло ураженню стовбуровою гниллю збудником якої є справжній трутовик Fomes fomentarius. Об’єм гнилизни становить від 25-78% об’єму стовбура дерев в обстежених насадженнях в кварталі 27 виділ 27 площа 6,4, кварталі 27 виділ 34 площа 4,9, кварталі 27 виділ 16 площею 5 га, квартал 28 виділ 47 площею 3,2. На всіх обстежених ділянках у дерев IV-V категорії відмічається заселення комлевої частини стовбура тополевим вусачем. Тип заселення стовбуровими шкідниками – комлевий.

З метою недопущення розповсюдження хвороб та стовбурових шкідників  в прилеглі молоді насадження тополі на зазначених ділянках необхідно провести санітарну рубку суцільну згідно Санітарних правил в лісах України.»

Отже з точки зору юриспруденції «вирок остаточний, оскарженню не підлягає».

Для чого я це все так детально описую, та тому що останнім часом почастішали напади на лісівників (можливо в деяких випадках і справедливо) про проведення незаконних рубок. В даному випадку підприємство керується виключно науковим підходом та нормативними законодавчими актами.

Проведемо порівняльну оцінку прийнятого рішення:

І варіант – залишаємо все так як є. Результат: насадження на протязі 3-5 років відмирає, залишаються поодинокі дерева (рідини), деревина відпалих дерев неліквідна (в кращому випадку деякий обсяг можна використати як дрова для опалення). Розповсюдження хвороб, шкідників лісу і заселення ними прилеглих насаджень тополі. Всохлі дерева не мають властивості поновлення кореневими пагонами, необхідно проводити лісовідновлювальні роботи, на що необхідно чималі кошти.

Збитки фінансові – неотримання виручки від реалізації ліквідної лісопродукції, затрати на лісовідновлення, в місцевий бюджет не надходить рентна плата за використання лісових ресурсів.

ІІ варіант – проводимо рубку санітарну суцільну. Отримуємо ліквідну лісопродукцію, від реалізації якої підприємство заробляє власні кошти і направляє їх на охорону та захист лісу (держава в поточному році відмовилася фінансувати ведення лісового господарства, кинувши напризволяще трудові колективи лісгоспів). Враховуючи біологію тополі, насадження поновлюються порослевими пагонами, буде проведено лише сприяння природному поновленню, що потребує незначних коштів. Досвід поновлення тополі є в кварталі 33, виділ 6 Новомаячківського лісництва, в десятирічному віці запас на 1 га склав 115 м³.

Місцевий бюджет отримає рентну плату за використання лісових ресурсів. Населення, бюджетні організації зможуть придбати дрова для опалення (сьогодні на всіх гілках влади закликають переходити на альтернативні види палива.

Буде ліквідований осередок хвороб і шкідників лісу.

І як підсумок, лісівники зберуть врожай, праця колишнього лісничого, заслуженого лісівника України Шапки В.В., лісокультурної ланки, яку очолювала орденоносець Малакуцька Р.І. не зійде нанівець.

                                                    Провідний інженер з лісових культур ДП «Великокопанівське ЛМГ» Володимир Мазуркевич