30 Травня 2018

Пожежа в лісах Херсонщини

https://newday.kherson.ua/jak-gasjat-lisovu-pozhezhu-na-hersonshhini-reportazh-iz-pekla/

https://www.lisportal.org.ua/97591/

   Четверту добу на Херсонщині горить ліс. Скільки саме знищено хвойного масиву, в офіційних зведеннях вже й не йдеться, але ще вчора ввечері було відомо, що вигоріло понад 300 га лісу в Раденському лісництві і що вогонь вже встиг перекинутися на Олешківське лісництво. Всю ніч над Херсоном було чутно гуркіт авіації — у гасінні лісової пожежі задіяні гелікоптер Міноборони і два літаки ДСНС, які ще два дні тому прибули зі столиці. На місці працюють 94 одиниці спецтехніки і 325 пожежних та лісників. На допомогу рятувальникам Херсонщини прибули колеги з п’яти(!) областей: Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської, Кіровоградської, Донецької. Працює і оперативний штаб, яким керує начальник ГУ ДСНС України в Херсонській області Сергій Чорний, йому підпорядкований увесь особовий склад, задіяний на гасінні.

   Штаб розташований кілометрів за 25 від Херсона, у глибоких пісках, куди дістатися здатна лише спецтехніка, і та грузне. Щоб потрапити до штабу, кореспонденту «Нового дня» доводиться робити дві пересадки — виручили рятувальники, які їхали в потрібному напрямку. Дорогою зустрічаємо купу пожежних машин — одна за одною, їдуть заправлятися водою.

   Оперативний штаб розгорнули просто на згарищі, коли пожежа пересунулася далі. Горить в глибині лісу, що вже викликає запитання. Як міг зайнятися хвойний масив, куди просто туристу чи компанії не пробратися при всьому бажанні? Підпал? Запитання виникає кілька років поспіль, але відповіді немає. Кримінальні провадження як відкриваються, так і закриваються. А ліс горить…

   Зізнаюся чесно, ми з колегою-оператором збиралися поспілкуватися з рятувальниками у штабі, адже знаємо, що в епіцентр пожежі пробратися просто нереально, туди не пускають — ризик для життя. Але буває ж журналістська удача! Не скажу, як нам це вдалося, але на місце, де горить верховий ліс, ми таки пробралися. Це шок, нервовий тик на місці. Одна справа, коли спостерігаєш за клубами чорного диму десь іздалеку, інша — коли палає в лічених метрах від тебе…

   Добре, що не підводить професійна чуйка. Не хочу вдаватися у подробиці, але коли під вогняною стіною почали вибухати скляні «чашечки» на ЛЕП, ми виявилися порівняно далеко і просто молилися, щоб звідти встигли виїхати кілька пожежних машин лісників, одна з яких заглохла… Тим часом сильний вітер розкидував вогонь на кілька метрів уперед. Дивом вибравшись із пастки, на мій вираз обличчя з круглими очима лісники лише відмахнулися: та що ви, все нормально, ніхто б там не згорів! Але ми бачили — згоріти могли, техніка — ніщо, люди мало не загинули. Мої думки перебиває чоловік, який не побажав назватися: «А знаєте, зарплату нам же так і не платять. Ото що самі заробимо з санітарних вирубок там, колеги з інших областей допомагають, а держава на нас забила… великий болт заводу Петровського!».

   Керівник Олешківського лісництва Марія Глод, яка також очолює профспілку обласного лісництва, підтвердила: лісгоспи держава не фінансує вже 3 роки. Нема чим платити зарплату, ні за що придбати пальне, а ще — нікому охороняти ліси, люди звільняються. От і з початком пожежі заяви на стіл поклали кілька лісників: ну заплатите ви нам 3 тисячі гривень, а ми не будемо за них життям ризикувати!

   Повернувшись до штабу, я по-іншому поглянула на роботу лісників. Суперсучасна рятувальна техніка здалася перед олешківськими пісками, крізь бархани, у гущу пожежі пробираються тільки старенькі пожежні машини лісгоспів. Люди ризикують життям, щоб ліс загасити, а у високих кабінетах на це наплювати…

   Марина САВЧЕНКО.

   P. S. Сьогодні вітер вщух, а значить, є надія, що пожежу загасять. А от гарантій, що вже незабаром ліс на Херсонщині не загорить знову, на жаль, немає.

Новини від Нового дня