Виживаючі в пісках. На Херсонщині висадили молоді сосни

 
BD0A017901      З кожним роком значенню лісового господарства та лісам приділяється усе більша увага. Навіть темою Всесвітнього дня дикої природи-2021 стали ліси та засоби до існування.

   Світова спільнота несе відповідальність за раціональне використання і збереження лісів, адже ліси - це легені планети, які поглинають вуглекислий газ і виділяють життєдайний кисень. Ліси – це частина культурно-історичного середовища, під впливом якого формується культура і звичаї цілих народів. Ліси –це джерело роботи і матеріального благополуччя значної частини населення. І для Херсонщини і для всієї України й навіть Європи ліси мають велике значення. Адже саме на Херсонщині розкинулася найбільша пустеля в Європі. Хоча Геродот описував ці землі як густий ліс, уже в 19 сторіччі це був сухий степ. І тепер лісівники намагаються відродити сосновий ліс, щоб все навколо буяло зеленню, а пустеля не розросталася.

    Відтак напередодні відзначення Міжнародного року лісів лісівники за участю учнівської молоді, представників громадських організацій, керівників місцевих органів влади заклали нові ліси, які були знищені пожежею 2012 року. У той час згоріло понад 270 гектарів зелених лісових насаджень.

    Пожежа спровокувала рух дюнних пісків, тому що на них не залишилося ні травинки. Ґрунтовий покрив, нарощуваний сотнями років, втрачений за день. Зараз лісівники за допомогою меча Колесова та трактора залісюють бархани аби в них народилося життя. 

WvqXkNp.jpeg   Вітаючи всіх присутніх Тетяна Касіч, начальниця Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства зазначила: «Територія, на якій сьогодні ми висаджуємо молоді деревця, у 2012 році постраждала від пожежі. Пожежа охопила два лісгоспи і саме дерева, які були могутніми, зуміли зупинити вогонь і не дати розповсюдитися стихії на навколишні села. Сьогодні ми намагаємось відродити втрачене, збільшити зелені скарби Херсонщини, які створювались багато років до нас, щоб наші нащадки мали покоління зелених насаджень. Надіюся, що через багато років посаджені сьогодні сосни дадуть свій добрий результат».

    А щоб у пустелі знову виріс ліс, потрібно багато років роботи, адже посадити - не саме головне. Після посадки кожне деревце необхідно обійти, притоптати або навпаки - підтягнути з-під землі, щоб сосна виросла стрункою. Далі за ними необхідно доглядати багато років і формувати крону.

 

   BD0A998201.jpg    «Праця лісівників дуже важка. Адже створювати і доглядати ліси доводиться в досить важких кліматичних умовах: чи то спека, чи то холод. Крім того, посадити дерева у таких умовах – справа непроста. Відрадно, що на допомогу лісівникам сьогодні зібралося чимало люду - аж 170 осіб, однак ми розставили учасників акції з дотриманням карантинних умов, розуміючи зону відповідальності», - розповів директор ДП «Великокопанівського лісомисливгоспу» Юрій Савлук.  

BD0A014601.jpg     Так у кварталі 17 виділ 2 на площі 1,8 гектара лише за 1 день було висаджено 6 тисяч сіянців сосни кримської. Гуртом саджати веселіше і люди з радістю вийшли не на город, а допомогти лісівникам, адже розуміють, що зупинити розповсюдження пустелі - справа благородна і стосується кожного. Наймолодшому учаснику акції – 5 років, а найстарішому - 84. Працювали всі при однакових умовах, синхронно - один викопує ямку, інший ставить сіянець сосни, перевіряючи, щоб не загнувся корінець і закопує, щоб маленьке деревце прижилося. Дивились за процесом і допомагали у посадці 1-річних сіянців сосни самі ж лісівники, адже вони достеменно знають технологію посадки, щоб деревцята прижилися у суворих південних умовах. Пустеля Херсонщини - дуже незвичайне місце, де дюни чергуються із зеленими оазисами в низинах. Пісок тут прогрівається до +70 градусів вдень, а вночі його температура близько + 40 градусів. Але копнувши вглиб на 5 см, відчуваєш вологу і прохолоду. Тому і посадку здійснюють мечами Колесова, за допомогою якого можна викопати ямку і посадити сосну глибоко у вологий пісок. А вже восени під час інвентаризації буде визначено яка кількість сіянців прижилася,  а де потрібно буде доповнити.

     А за барханом у кварталі 17, виділ 2 всього за декілька сот метрів від місця залісення, можна побачити як буяюють 5-6 річні сосни, які так само були висаджені власноруч і викохані лісівниками, як маленькі дітки – з лісового розсадника до великого дерева, яке продовжує життя. 

    BD0A031801.jpg    
BD0A032301.jpg

               Херсонське ОУЛМГ